Problém zvaný Tik Tok

Publikováno: 10. 3. 2019 Autor(ka): Veronika Fenclová

V minulých letech poměrně pravidelně poradna projektu E-Bezpečí zachycovala případy kyberšikany, které se odehrály v prostředí online služby Musical.ly. Služba Musical.ly byla primárně zaměřena na sdílení krátkých několikavteřinových videí, zaměřených většinou na hudební produkci či reprodukci. Každý uživatel Musical.ly pak mohl sdílet s ostatními třeba svá domácí videa a amatérské hudební videoklipy doplněné o různé filtry a efekty. Původní síť Musical.ly byla před více než rokem nahrazena novou službou/aplikací/sítí s názvem Tik Tok.

Doporučení pro rodiče

Stejně jako u dalších aplikací a sociálních sítí tohoto typu platí následující doporučení:

  1. Zajistit základní bezpečnostnostní parametry uživatelského profilu - tj. nastavit uživatelský profil dítěte na “soukromý”, nikoli “veřejný”. Tím pádem nebude produkce dítěte automaticky veřejná.
  2. Vypnout lokalizační služby v aplikaci Tik Tok / Musical.ly. Tj. nepůjde sledovat, kde se dítě nachází, odkud se připojuje.
  3. Pokud je to možné, zajistit si jako rodič přístup do profilu dítěte a monitorovat, jaké aktivity na profilu provádí. Zaměřit se na přístup ke vhodnému a nevhodnému obsahu.
  4. Sami si nainstalovat aplikaci Tik Tok a upozornit dítě na to, že budete jeho činnost - stejně jako ostatní uživatelé - sledovat.
  5. Otevřeně s dítětem komunikovat o tom, co na internetu dělá, a nastavit jasná pravidla pro využívání technologií - včetně limitování času apod.

Další informace jsou zde.

Zdroj: e-bezpeci.cz