Co číst, tipy na knížky pro malé i větší

Publikováno: 24. 3. 2021 Autor(ka): Lucie Kadeřábková

Série Letopisy z hlubin věků

Michele Paver 
Knížka asi pro děti od 10 let až do dospělosti.
Jestli někdo má rád přírodu a zajímá ho pravěk, tak je tato série přímo pro něj. V knížce je hlavní hrdina Torak, který postupně zjišťuje, kdo je a co všechno umí, ale není to tak jednoduché, je v tom spoustu zápletek a pomáhá mu s tím jeho „patron“ vlček. Od knížky se někdy prostě nejde odtrhnout.

Série Letopisy z hlubin věků

Bílý tesák

Jack London
Knížka od 11 až do dospělosti. Holky i kluci, ale myslím, že kluky to bude bavit víc.
Příběh Bílého tesáka, napůl vlka, napůl psa, je sice starší než sto let, ale pořád je aktuální, je to příběh o tom, jak se Bílý tesák vyvíjí jak psychicky, tak fyzicky. Už od malinka je na všechno sám, a protože prošel i rukami zlých lidí, je ostražitý a ne jen tak někomu důvěřuje. Tahle knížka je hlavně poučná, ale je i akční, je to taková knížka, při které si oddechnete od těch dnešních akčních příběhů.

Bílý tesák

Krkouni aneb Leťte s námi na bimbuli

Romana Andělová
7 až 9 let. Nenapínavá, milá hezká. Pro holky i pro kluky. Tohle je knížka pro menší děti myslím, že tak okolo třetí třídy. Má pěkný příběh, ale je tam i spoustu věcí k zamyšlení.

Tajemství oblázkové hory

Bára Dočkalová
Od 10 let až do 14 pro holky i pro kluky.
Tohle je knížka, ve které se ukazuje, že v nouzových situacích se dokážou prokázat slabší jedinci jako odvážnější.  Sice trochu, no trochu na začátku je to sprosté. Krista a prcek z pouličního gangu se dostanou do „jiného“ světa, kde se ukáže spousta věcí, které v tom normálním nejsou vidět. Projedou celou zemi, aby se dostali zase zpátky domů. Knížka má nejen jedno poselství, ale myslím, že to největší je „nehnat se do dospělosti“.

PAX můj liščí přítel

Sara Pennypacker
Od 10 do 15. Holky i kluci.
Knížka je jedna z těch knížek, u které už podle názvu víte, o čem bude. Možná se vám to nezdá, ale pax znamená mír. A tahle knížka je o tom, jak strašné jsou války. Strašné jsou nejen ty světové, ale i ty malé a i ty nejmenší mezi přáteli. Knížka je o jedné velké cestě, ale hlavní hrdina Petr se neposunuje dopředu jenom fyzicky, ale i psychicky, a ke konci příběhu je už tak daleko, že pomůže i jiným lidem. Ale i Pax se toho spoustu naučí, skamarádí se s ostatními liškami a zjistí, jaké je to žít ve volné přírodě. Víc toho říkat nebudu, knížka by ztratila smysl.

PAX můj liščí přítel

Ronja dcera loupežníka

Astrid Lindgren
7 až 11 let. Holky i kluci.
Tuhle knížku asi všichni znáte. Knížka je plná dobrodružství a je celá napínavá. Je o dvou kamarádech, kteří by se spolu kamarádit neměli. Prožijí toho spolu hodně zajímavého. Tato knížka se dočkala filmové verze i seriálové verze.

Kluci netančej

Olga Stehlíková
8 až 12 let. Holky i kluci.
Knížka o odlišném klukovi, který tančí balet, musí snášet spoustu posměchů, které někdy přecházejí až v šikanu. I trochu lásky se tam objeví, i trochu strachu. Knížka ale skončí dobře a hlavní hrdina se s tím srovná. Dokonce se díky odlišnosti stane i oblíbeným. Pro ty, co jsou „jiní“ a neví, co s tím, určitě si to přečtěte.

Letopisy Narnie

C. S. Levis
Ano, vím, v komentářích dole se asi objeví věta „ale to už jsem viděl“. Ale knížka má taky něco do sebe, je trochu jiná než film a můžete si prostředí představovat sami. A kdo by nevěděl, Narnie je země se spoustu nadpřirozených postav, kterou Lucinka objevila pomocí kouzelné skříně. Vládl jí lev Aslan, ale potom, co tam přišli naši hlavní hrdinové, tak se všechno změní.